Search

THE PHOENIX CRITICS CIRCLE PROUDLY ANNOUNCES ITS WINNERS FOR 2020




Best Picture

  • First Cow

  • Minari – Winner

  • Nomadland

  • One Night In Miami

  • Promising Young Woman

  • Sound Of Metal


Best Comedy Film

  • The 40-Year-Old Version

  • Another Round

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • On The Rocks

  • Palm Springs – Winner


Best Science Fiction Film

  • Possessor

  • Sputnik

  • Tenet

  • The Vast Of Night – Winner


Best Horror Film

  • Antebellum

  • The Invisible Man – Winner

  • La Llorona

  • Possessor

  • Relic


Best Animated Film

  • The Croods: A New Age

  • Onward

  • Over The Moon

  • Soul – Winner

  • Wolfwalkers


Best Foreign Language Film

  • Another Round

  • Bacurau

  • Collective

  • La Llorona

  • Minari – Winner


Best Documentary

  • Boys State – Winner

  • Crip Camp

  • Dick Johnson Is Dead

  • Gunda

  • Time


Best Actor

  • Riz Ahmed, Sound Of Metal

  • Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom – Winner

  • Delroy Lindo, Da 5 Bloods

  • Mads Mikkelsen, Another Round

  • Gary Oldman, Mank

  • Steven Yeun, Minari


Best Actress

  • Viola Davis, Ma Rainey's Black Bottom

  • Andra Day, The United States Vs. Billie Holiday

  • Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always

  • Frances Mcdormand, Nomadland

  • Carey Mulligan, Promising Young Woman – Winner


Best Supporting Actor

  • Chadwick Boseman, Da 5 Bloods

  • Sacha Baron Cohen, Trial Of The Chicago 7

  • Daniel Kaluuya, Judas And The Black Messiah – Winner

  • Leslie Odom Jr, One Night In Miami

  • Paul Raci, Sound Of Metal


Best Supporting Actress

  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

  • Olivia Colman, The Father

  • Dominique Fishback, Judas And The Black Messiah

  • Amanda Seyfried, Mank

  • Yuh-Jung Youn, Minari – Winner

  • Helena Zengel, News Of The World


Best Director

  • Lee Issac Chung, Minari

  • Emerald Fennell, Promising Young Woman

  • David Fincher, Mank

  • Regina King, One Night In Miami

  • Chloe Zhao, Nomadland – Winner




Best Screenplay

  • Lee Isaac Chung, Minari

  • Emerald Fennell, Promising Young Woman

  • Kemp Powers, One Night In Miami – Winner

  • Aaron Sorkin, Trial Of The Chicago 7

  • Chloe Zhao, Nomadland


Best Cinematography

  • Erik Messerschmidt, Mank

  • Joshua James Richards, Nomadland

  • Newton Thomas Sigel, Da 5 Bloods

  • Hoyte Van Hoytema, Tenet

  • Łukasz Żal, I'm Thinking Of Ending Things – Winner


Best Score

  • Ludwig Göransson, Tenet

  • James Newton Howard, News Of The World

  • Emile Mosseri, Minari

  • Trent Reznor, Atticus Ross , Mank

  • Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, Soul – Winner